Jdi na obsah Jdi na menu
 


MHMP zvýší nájemné ve svých bytech - Lichva - Petice Nechte nás důstojně žít a dožít - Senioři a asociální přístup úřadů

25. 11. 2009

 

Někdy je dobré se poradit, nemůžeme rozumět všemu,

i když jsme třeba ve škole dávali pozor!

-----

Strana pro Věci veřejné poskytuje poradnu na adrese svého ústředí ve Štefánikově ulici v Praze na Smíchově během čtvrtka

 

------------------------------------------------------------------

Praha zvýší nájemné ve svých bytech o 8%
 
vydáno: 24.11.2009, 14:18 | aktualizace: 24.11.2009 14:24

Praha - Nájemné v bytech pražského magistrátu se zvýší o osm procent, tedy o sedm až 15 korun za metr čtvereční. Rozhodla o tom rada hlavního města, řekl dnes na tiskové konferenci radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS). Rada se tak rozhodla zvýšit nájemné v plné výši, jakou jí umožňovala vyhláška ministerstva pro místní rozvoj. Nájemné by se mělo zvednout od března.

Lidé v části magistrátních bytů zaplatí po úpravě v závislosti na lokalitě 73 až 110 korun za metr čtvereční. "Zvyšování nájmů, o kterém dnes rozhodla rada, se dotkne zhruba 5000 bytů," uvedl Janeček. V hlavním městě je v současné době asi 61.000 bytů, z toho zhruba 50.000 jich spravují městské části. "Hlavní město má tak ve své pravomoci 11.000 bytů a z těch je 6000 v režimu takzvaně věcně usměrněného nájemného a dnes schválená cenová úprava na ně nemá vliv," dodal radní.

Nájemné bude Praha zvyšovat podle Janečka i během dalších dvou let, předpokládá, že asi opět o osm procent každý rok. "Budu se rozhodovat na základě výsledků hospodářské krize," zdůraznil radní.

Zvyšování nájemného se nelíbí opoziční sociální demokracii. "V období hospodářské krize, kdy lidé přicházejí o zaměstnání, je nemyslitelné zvyšovat nájemné v městských bytech," uvedl k rozhodnutí rady místopředseda pražské ČSSD Miroslav Poche.
Autor: ČTK
www.ctk.cz

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
http://www.veciverejne.cz/socialni-politika/clanky/petice-nechte-nas-dustojne-zit-a-dozit-se-dotyka-take-zamestnan.html

http://www.veciverejne.cz/socialni-politika/clanky/lide-zaplati-pristi-rok-za-najemne-vice-konci-padesatiprocentni-le.html

http://www.veciverejne.cz/domaci-politika/napsali-o-nas/ekonom-oslepene-vlastni-oci.html

........................................................................................
http://www.veciverejne.cz/domaci-politika/napsali-o-nas/o-hlasy-volicu-v-praze-bude-bojovat-19-politickych-stran.html

http://www.casopisprazan.cz/

cituji z:

http://www.veciverejne.cz/ekonomika/clanky/zebricek-nemravnych-pujcek.html

Žebříček nemravných půjček

Možná jste obětí lichvy. Lichva je trestný čin.


Už několik let zneužívají bankovní a nebankovní úvěrové  společnosti tísně a neznalosti občanů v oblasti finančnictví. Poskytují půjčky, které jsou spojené s nepřiměřenými úroky a dalšími poplatky, které tyto občany přivádějí do neřešitelných životních situací, včetně osobního bankrotu. Zákon neřeší tuto problematiku jednoznačně.
Proto se Věci veřejné rozhodly bojovat za omezení lichvy a tím chránit spotřebitele. Jedním z nástrojů je sestavení žebříčku nejnemravnějších společností, které poskytují úvěry a půjčky za vysoké úroky. Kritériem je tzv. RPSN – Roční Procentní Sazba Nákladů, která spotřebiteli umožňuje snadno zhodnotit výhodnost nabízeného úvěru.
Máte-li i vy tip na poskytovatele půjček, který si účtuje nepřïměřený úrok, pište na
zelenalinka@veciverejne.cz. Prosím uveďte jméno a sídlo společnosti a všechny další relevantní informace (výšku RPSN, případné nevýhodné obchodní podmínky, skryté náklady půjčky atd.), které nám pomohou zařadit společnost do žebříčku. Tématu půjček se budeme věnovat i v dalším čísle časopisu Věci Veřejné.
Kromě níže uvedeného žebříčku jsme pro vás připravili i jednoduchou úvěrovou kalkulačku, která vyhodnotí výhodnost vaší půjčky a vypočítá reálné RPSN.
Kalkulačku naleznete zde - níže.
Během našeho tažení proti lichvářským půjčkám jsme vyhodnotili jako nejnemravnější nabídky těchto společností:

více na webu:
http://www.veciverejne.cz/ekonomika/clanky/zebricek-nemravnych-pujcek.html
..........................................
dále na webu:
http://www.veciverejne.cz/rpsn-kalkulacka.php

http://www.veciverejne.cz/bytova-politika.html
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
cituji z:
http://praha.veciverejne.cz/socialni-politika/clanky/lide-zaplati-pristi-rok-za-najemne-vice-konci-padesatiprocentni-le-1.html


Lidé zaplatí příští rok za nájemné více. Končí padesátiprocentní letošní sleva.
čas: 09.11.2009, 00.00 | hodnocení: 
Když se starosta Milan Jančík vytasil s informací, že se nájemné v obecních bytech v příštím roce zvedat nebude, vděční občané si řekli, přece jen tady není tak zle... Pak jim ovšem napsala firma Centra, která obecní byty v Praze 5 spravuje, že zaplatí proti letošku od ledna o padesát procent víc. Starosta se totiž zapomněl zmínit, že končí letošní padesátiprocentní sleva.


Manželé Jílkovi ze Švédské ulice patří k těm, kteří jen nevěřícně kroutili hlavou, když jim před pár týdny přišlo oznámení o jednostranném zvýšení nájemného. „Mysleli jsme, že se nájemné zvyšovat nebude, jak sliboval starosta Jančík, ale od ledna 2010 budeme platit o padesát procent víc než letos,“ uvedli. Není se co divit. Jančík ve svém sloupku na www.praha5.cz píše doslova: „Poskytneme našim občanům až dokonce roku 2010 slevu z nájmu, takže bydlení bude stát tolik, co letos.“ Neuvedl však, že v prosinci končí nájemníkům padesátiprocentní sleva z letos zvýšeného nájemného, takže si od 1. ledna stejně za bydlení připlatí. A stejně tak lidi mate předsedkyně sociálního odboru Vlasta Váchová z ČSSD. Ta rovněž v Novém horizontu tvrdí, že nájemníci v obecních bytech budou platit jako doposud.
Senioři mají strach, že nebudou mít na nájemnéManželé Jílkovi stejně jako řada dalších občanů v Praze 5 se tím pádem v dopise správcovské firmy Centra příliš neorientují. A nejen oni. „Ani já jsem to zpočátku nechápal, až pak mi došlo, že se Jančík opět dělal hezkým jen naoko,“ říká místopředseda VV Jiří Vejmelka. Stejně se podivovala důchodkyně, která se přišla do redakce Pražana zeptat, zda úředníci někde neudělali chybu. „Vždyť já už na tak vysoký nájem nebudu mít,“ říkala rozhořčeně. Jméno si však uvést nepřála. Má strach. Vyplnila totiž dotazník průzkumu, který si nechává dělat mezi seniory Praha 5, a za pár dní jí volala milá operátorka. „Představila se mi a hned se mne zeptala, zda by mi nevadilo stěhování za hranice Prahy. Myslela jsem si, že z toho budu mít infarkt,“ uvedla žena, která se do té doby domnívala, že Praha 5 dělá průzkum, aby občanům – seniorům prospěla.
V oznámení o jednostranném zvýšení nájmu Centra tučně hlásá, že se radnice sice rozhodla, že zvýší příští rok nájemné v souladu s patřičným zákonem a dalšími předpisy, zároveň však na toto nájemné poskytuje lidem stoprocentní slevu. Netučným písmem ale Centra upozorňuje, že 31. prosince 2009 nájemníkům končí padesátiprocentní sleva, kterou jim radnice dala letos. Nájemníci obecních bytů tedy do peněženky sáhnou hlouběji.
Radnice totiž o sto procent zvýšila nájemné už letos v březnu a pak na zvýšení poskytla poloviční slevu. Možná kdyby stejně hlasitě hovořila nejen o svém bohulibém činu, ale i tom, že sleva platí jen do určitého data, lidé by byli méně udiveni. Ale ono se lépe v Pražské pětce napíše: Slevíme vám 100 %, než: Sice vám zase slevíme, ale připravte se na to, že budete od ledna stejně platit o dost více.
Lidé v bytech soukromých majitelů platí víceNájemníci v obecních bytech si ale nesáhnou do peněženky ani v příštím roce tak hluboko jako senioři nebo matky samoživitelky, kteří bydlí v bytech soukromých majitelů, těm žádná sleva nepříslušela letos a nebude příslušet ani v příštím roce. Občanská sdružení sice požadují v době krize zmrazení nájmů, ale pokud jim na to nekývnou poslanci schválením příslušného zákona, nikdo majitele domů nepřinutí, aby se začali chovat lidsky – případ od případu. „Kam se ti důchodci mají přestěhovat? Majitelé většinou udělali jen kosmetické úpravy na fasádě, vnitřek domu se moc nezměnil. Nevím, že by vláda podporovala nějakou výstavbu sociálních bytů, třeba i pro mladé. Tohle má jediné řešení, totální změnu vlády,“ napsala do redakce čtenářka Pražana Jiřina Danihelková.
Petra Horáková

--------------------------------------------------------------------------------
Petice Nechte nás důstojně žít a dožít pokračujeStále jsme aktivní. Od letošního ledna jsme „oslovili“ peticí 43 poslanců, 34 senátorů, 9 členů vlády a 8 představitelů jiných institucí (SON, ŽIVOT 90). Vysloveně pozitivní dopis jsme dostali jen od jedné poslankyně. Většina předala naši žádost o podporu petičním komisím, výborům či MMR.
Ostatní poradili obrátit se na sociální odbory úřadů městských částí. Jak to je s podporami ve skutečnosti, že to není zdaleka tak, jak to vypadá, jsme se sami přesvědčili.
Dospěli jsme k názoru, že uzavření petice by bylo předčasné a naopak se znovu „připomínáme“ s aktuálním komentářem 12 senátorům, 14 poslancům, 2 členům vlády a 7 představitelům jiných institucí. Pod peticí je dnes 650 podpisů.
Stále je možno petici v Praze podepisovat na třech místech:

v redakci časopisu PRAŽAN, Štefánikova 23, Praha 5,
SDRUŽENÍ NÁJEMNÍKŮ, nám. W. Churchilla 2, Praha 3,
humanitní organizace ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18, Praha 1