Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bída a společnost - kultura a zdraví

8. 9. 2010

Jak bude venku?
http://www.rozhlas.cz/zpravy/pocasi

Jak je uvnitř??
...............
Džin je již venku z láhve, nikoho krom chudiny to ovšem netrápí;
a kde jsi demokracie? Kde je jakási uměřenost?? A smysluplnost, tu asi vzal čert!

http://www.artcollage.estranky.cz/clanky/deregulace-prehledy/deregulace


Stále více lidí se obrací na poradny kvůli placení bydlení
http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/stale-vice-lidi-se-obraci-na-poradny-kvuli-placeni-bydleni--775725


ProAlt: Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ
http://www.proalt.cz/

Společnost se škrtnout nedá, říká nové opoziční hnutí
CITUJI Z:
http://www.proalt.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=54:spolenost-se-krtnout-neda-ika-nove-opozini-hnuti&catid=36:zpravy&Itemid=59

 

CITUJI Z:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/stale-vice-lidi-se-obraci-na-poradny-kvuli-placeni-bydleni--775725


Stále více lidí se obrací na poradny kvůli placení bydlení


Počet lidí, kteří se kvůli placení bydlení dostávají do finančních problémů, podle Sdružení nájemníků stoupá. Jen loni se na poradny sdružení, které spolufinancuje i ministerstvo pro místní rozvoj, obrátilo víc než jedenadvacet tisíc lidí.

Nejvíc bylo právě těch, kteří se báli, že o bydlení přímo přijdou. Hlavním důvodem je přitom jeho vysoká cena. Nejčastěji se na poradenská místa, kterých jsou v Česku téměř čtyři desítky, obrací jak mladí lidé s hypotékou, často vyšší, než jsou schopní platit, tak také penzisté.

Audio
O to, kdo se obrací na poradny kvůli placení bydlení, se zajímala Václava Vařeková.


„Poslední dobou nejtypičtějším člověkem, který do poradny přijde, je starší důchodce, který bydlí v bytě s regulovaným nájemným. Nemá na to, chce byt vyměnit, ale nelze to,“ říká právnička Lenka Veselá, která poskytuje poradenství v Praze na Žižkově.

Jen za posledních pět let se přitom počet lidí, kteří přišli se svými problémy do těchto poraden, zdvojnásobil. Podle Lenky Veselé spolu s postupnou deregulací roste počet lidí, kteří mají problém zaplatit i bydlení v bytech s regulovaným nájmem. Obce přitom často byty vyměnit nemohou, protože menší ani nemají.

„Bohužel takovému člověku nemůžeme poradit nic moc víc, než si požádat o příspěvek, pakliže se jedná o osobu sociálně potřebnou. Nebo se obrátit na rodinu,“ podotkla Veselá.

Společenství vlastníků

Lidé ale na poradnách řeší i další problémy. Hlavně je to špatné fungování společenství vlastníků nebo bytových družstev a chybné vyúčtování služeb.

Deregulace nájemného by měla ve větších městech skončit v roce 2012. Sdružení nájemníků uznává, že majitelé domů by měli mít dost prostředků na opravu a udržování svých nemovitostí a nájem by jim měl přinášet i zisk.

Audio
Milan Taraba mluví o problémech s deregulací nájemného ve Stalo se dnes


Chtějí ale jednat s vládou o sociální pomoci těm, které placení nájmu zatíží. A podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby by měl vzniknout předpis, který by určil výši nájemného podle lokality a kvality bydlení.

„My chceme, aby nájemné pokrývalo potřeby majitele za řádně udržovaný dům, včetně přiměřeného zisku. A na druhé straně, aby chránilo nájemníky, ať už prvonájemce nebo staronájemce před neoprávněnými požadavky některých majitelů,“ uzavřel Taraba.


PSYCHOLOGIE:

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/94427-pravidla-hadky.html

 

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/83014-laska-a-sex-v-manzelstvi.html

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/208447-kdyz-spolu-dva-nemluvi-aneb-kdyz-doma-vladne-ticho.html

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/181404-hadky-se-daji-resit-i-kultivovane-bez-vycitek-a-vulgarismu.html

http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/132404-zenam-mnohdy-brani-v-castejsim-sexu-jejich-emoce.html


http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/124687-nedostatek-spanku-vede-k-nezajmu-o-sex.html

 


ZDRAVÍ:

cituji z:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/179113-s-chripkou-si-velmi-snadno-poradi-zazvor-bazalka-a-cerny-pepr.html

Během podzimního a zimního období by se lidé měli vyhýbat ledovým jídlům a chlazeným nápojům. Naopak jim lze jen doporučit používat bazalku, zázvor a černý pepř,“ tvrdí indičtí experti na ajurvédu. Podle nich tyto druhy koření organismus nejen prohřívají, ale dodávají mu také látky posilující imunitní systém.

„Užíváním těchto běžných, dobře dostupných a stovkami let prověřených druhů koření lze tedy preventivně chránit tělo před chřipkou, nachlazením a infekcemi dýchacího systému. Navíc pomůže vybudovat silnou obranyschopnost organismu,“ dodávají indičtí experti.


BÍDA:

cituji z:
http://www.halonoviny.cz/articles/view/207529


Situace nájemníků bytů je alarmující


PRAHA - S blížícím se podzimním obdobím vzrůstá v mnohých pražských domácnostech napětí plynoucí z hrozby dalšího navýšení nájmu od ledna příštího roku.

Týká se to především občanů, kteří bydlí v nájemních bytech patřících ať už městským částem nebo soukromým majitelům.

Deregulace nájemného stanovená zákonem č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného, ve znění pozdějších předpisů, tak dostává mnoho obyvatel města, zejména pak starších občanů, ale i obyvatel s nízkými příjmy, prakticky do neřešitelné situace. Svým příjmem v mnoha případech nemohou pokrýt ani základní nájemné. Uvádí to ve svém stanovisku zaslaném Haló novinám Krajská rada Sdružení nájemníků ČR pro Prahu a střední Čechy.

Necitlivý přístup městských částí

Velkým problémem podle autorů dokumentu zůstává absence města při koordinaci bytové politiky jednotlivých městských částí. Některé obvodní úřady např. již považují deregulaci v obecních bytech prakticky za ukončenou (pokud to není předvolební taktika), v jiných je nájemníkům servírováno plné navýšení nájmu. Soukromý sektor zůstává stranou tohoto dění a svým, mnohdy razantním, postupem je pro bytovou politiku města zcela nepřehledný. Přitom lidé žijící v těchto bytech jsou také voliči.

Rozdílnost přístupu k řešení bytové politiky v jednotlivých pražských částech pak má za následek i rozdílné pohledy na pomoc lidem v tíživé sociální situaci (nenárokové různé sociální programy). Tím se stává, že ve většině městských částí kvůli stanoveným kriteriím naprostá většina lidí na potřebnou pomoc nedosáhne. S rozdílností přístupu také souvisí praktická nemožnost výměny bytů nejen mezi jednotlivými městskými částmi, ale zejména v oblasti soukromého sektoru.

Sdružení proto předkládá vlastní návrhy:

- nezvyšovat nájem příjemcům sociálních dávek,

- podporovat výměny bytů tak, aby starší lidé, kteří zůstali sami ve velkých bytech, měli možnost výměny bytu za menší,

- přistupovat k neplatičům nájemného diferencovaně; zohlednit obtížnou sociální situaci nájemce, ve které se ocitl ne vlastní vinou, ale např. v důsledku hospodářské krize,

- podporovat aktivní přístup obcí při řešení bytové problematiky, který by byl jasně stanoven zákonem,

- přijmout potřebné právní předpisy.

Chybějí právní předpisy

Podle představitelů Krajské rady Sdružení nájemníků ČR pro Prahu a střední Čechy především citelně chybí zákon o místně obvyklém nájemném, který by reagoval na stáří a stav domu, stav bytu, jeho velikost a vybavení, ale i polohu a dostupnost služeb. »V tomto směru rovněž chybí právní norma na kontrolu oprávněnosti stanovené výše nájemného. Zákon o vlastnictví bytů ve stávajícím znění neumožňuje stanovit jasná pravidla nejen pro samotné vlastníky, ale i tak zásadní úpravu, jakou je např. vztah nájemník – pronajímatel. Nelze dopustit, aby stát zcela otevřel prostor pro tzv. tržní nájemné bez definice právní úpravy, která by stanovila jasná pravidla tzv. místního obvyklého nájemného a jeho použití ve smluvních vztazích. Dosud také není slibovaný zákon o sociálním bydlení a chybějí také další předpisy, které by reagovaly na problémy dotýkající se např. služeb spojených s bydlením,« zdůrazňují autoři stanoviska.

Programové prohlášení vlády je varující

»Přístupem k bytové politice tak, jak byl prezentován v programovém prohlášení vlády, jsme velmi znepokojeni. Před vstupem do volebních místností v nastávajících komunálních volbách by občané žijící zejména v nájemních bytech měli velice pečlivě zvažovat programy kandidujících politických stran a hnutí v oblasti bytové politiky a podle toho k vlastnímu volebnímu aktu přistupovat,« dodávají představitelé sdružení Jaroslav Jarkovský, Jitka Kociánová a Jiří Nachtigal.

Jak řekl Haló novinám stínový ministr KSČM pro resort místního rozvoje František Beneš, na situaci, která nastala hlavně ve velkých městech, komunisté dlouhodobě upozorňovali. »Právě kvůli tomu jsme předložili návrh zákona o sjednávání nájemného již v roce 2008,« připomněl Beneš. Jak však upozornil, návrh ve sněmovně nebyl celou dobu projednán. Proto je jeho verze zveřejněna na webových stránkách KSČM jednak kvůli připomínkám a jednak jako podnět pro novou legislativní iniciativu. Také Beneš připomíná, »aby se občané při komunálních volbách ptali kandidátů, zda chtějí zvyšovat nájemné v obecních bytech a podle toho se rozhodovali. Je třeba pak zkontrolovat, zda předvolební sliby byly dodrženy,« dodal František Beneš, který kandiduje jak do zastupitelstva Městské části Praha 8, tak do zastupitelstva hl. m. Prahy. Jeho velkým zájmem je prosazovat politiku KSČM, která bezdůvodné zvyšování nájemného odmítá.

1. 9. 2010(mik)

 

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
SVÁTKY:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/kultura/

(Roš Hašana)
http://media.rozhlas.cz/_obrazek/00848601.jpeg?im=1&mand=gt&sc_x=800&sc_y=585


http://www.rozhlas.cz/zpravy/kultura/_zprava/zide-si-pripominaji-stvoreni-sveta-zacina-svatek-ros-ha-sana--780721

http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/634617

KULTURA:
(Milan Svoboda)
http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/plzen-porazila-ostravu-bude-evropskou-metropoli-kultury--781168

Revitalizace bývalého pivovaru Světovar v jižní části města:
http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/745173

Knihovna Plzeň:
http://www.rozhlas.cz/plzen/zpravodajstvi/_zprava/722478

Projekty v Plzni:
http://www.rozhlas.cz/plzen/zpravodajstvi/_zprava/714735

http://www.rozhlas.cz/plzen/

http://www.rozhlas.cz/

http://www.rozhlas.cz/mozaika/hrajeme/_zprava/741163
.....................................................
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/publ_izurnal/_zprava/265504

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.
Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email:
vikend@rozhlas.cz. Piště také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.
Pěkný víkend přeje Jitka Štichauerová

----------------------

(Nový film Jana Švankmajera s názvem Přežít svůj život mohli vidět diváci na filmovém festivalu v Benátkách)
Rozhovor Jana Švankmajera s reportérkou Českého rozhlasu Evou Rajlichovou:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/film/_zprava/v-benatkach-mel-premieru-film-jana-svankmajera--781184
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

DĚJINY:

Rozkošné propojení asociačního oblouku z  dějin do současnosti,
katastrofa začíná tehdy; nahradí-li peníze morálku a kalkul nastoupí na místo svědomí!

 
http://byznys.lidovky.cz/


http://byznys.lidovky.cz/hitlerovy-dalnice-dodnes-zivy-ekonomicky-mytus-fty-/ln-doprava.asp?c=A100517_110616_ln-doprava_nev


cituji z:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/169887-nebojte-se-zubare-v-ordinacich-se-dnes-neumira.html

výňatek:
(Objevovali se ale i „zubolékaři“ s prapodivnými a výstředními postupy. K nejznámějším patřil v 17. století eisenašský lékař Christian Franz Paulini. Ten v roce 1696 doporučoval, aby se do děravého zubu vložilo lejno! Pak se prý konečně zub úplně zkazí a sám vypadne. A zub se podle něj nejlépe vyleští vlastní močí. Paulini byl vůbec močí zcela posedlý, neboť ji radil používat také na hluchotu a slepotu.

Své dílo za vršil knihou Léčení bitím, v níž hodlal ubožáka s nemocným zubem prostě zpráskat metlou a bičem.

Naštěstí se podobné metody nevžily a péče o zuby se zlepšila poté, kdy se v 18. století stala vědou královna medicíny – chirurgie. Ta umožnila nové operace, a to i očí a zubů.)