Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jen BEAN může zachránit Evropu i ČR

5. 1. 2010

cituji z:
http://petrf.novotny.blog.idnes.cz
resp.:
http://petrf.novotny.blog.idnes.cz/c/117621/Zlodejna-a-pytlactvi-se-konecne-zacne-vyplacet.html

 

Zlodějna a pytláctví se konečně začne vyplácet


 
Na Nový rok opouštěli kriminály drobní zlodějíčkové, pytláci a řidiči bez řidičáků. Byli předčasně propuštěni v důsledku nové zákonné normy. Co bylo dříve trestným činem, to se dnes stalo pouhým přestupkem. Rozradostněným propuštěným jsem sice novoroční svobodu přál, jenže...

Zamrazilo mě z děsivého precedentu. Zákonodárci dali najevo, že nad činy zlodějů, pirátských řidičů a pytláků bychom měli i my občané přimhouřit oči. Z trestného činu se stal rázem kavalírský přestupek. A pachatelé tak získali ještě více práv než měli poškození.

Normalita je funkcí většiny, říkají statistikové. S čím se ztotožní většina, z toho lze učinit normu, dumali naši zákonodárci. Začne-li krást nebo pytlačit více jak 50% českých občanů, pak jim možná čeští zákonodárci jednoho dne přiznají právo na krádež i pytláctví. Menšině poctivců naopak uloží povinnost nechat si ukrást a upytlačit...

Kapacita kriminálů zjevně už nestačila, takže proto se zákonodárci odhodlali trestní normy změkčit. Vzpomeňme na Haškova Švejka, kde byl omilostněn oficír, který ukopal svého pucfleka, protože to udělal teprve podruhé.

Když jsem jako psycholog vykonával funkci soudního znalce, nepociťoval jsem vůči zločincům odpor. Rovněž jsem nedoporučoval soudcům, aby vůči nim projevili velkomyslnost. Tím bychom nejen sami sobě, ale i zločincům vydatně ublížili. Beztrestnost vychovává darebáka, řekl kdysi jeden úspěšný pedagog. A odpustit lze jen tomu, kdo pociťuje vinu. Přísný trest snímá z provinilce pocit viny, který jinak vede k opakovanému a závažnějšímu proviňování. Přísné trestní sazby odjakživa posilovaly autoritu státu a propůjčovaly mu málem až metafyzický rozměr. Stát bez dostatečné trestní autority v očích veřejnosti valem upadá a svádí k proviňování.

Neutuchající spor o hranici trestní odpovědnosti 14 nebo 15 let v České republice je směšný, protože benevolence vůči nezletilým delikventům se nám všem v budoucnu vymstí v kriminalitě dospělých. To vědí i jinde. Vždyť od sedmi let jsou děti trestně odpovědné například v Honkongu, Singapuru, Irsku a Švýcarsku. Od 8 let jsou děti trestně odpovědné ve Skotsku a na Bermudách, od devíti na Maltě a v Uruguayi, od desíti v Anglii, Malajsii, na Novém Zélandu a v Severním Irsku, od jedenácti let v Turecku, od 12 let v Kanadě, Izraeli, na Kypru, v Nizozemsku a Řecku, od 13 roků ve Francii. Rozhodně se nejedná o banánové republiky, jimž bychom se měli za přísná opatření vysmívat.

 

Petr F. Novotný

_____________________________________________________

cituji z:
http://petrf.novotny.blog.idnes.cz/c/102660/Proc-rve-luza-zprava.html


Proč řve lůza zprava?

Když v důsledků svých emocí, strádání, bezvýznamnosti, nevzdělanosti a obsahu peněženky křičívala spíše zleva? I dnes útočí stejně zuřivě ve jménu nevznešených i vznešených idejí. Brutální emoce si plete myšlenkami. I na blogu iDnes rozlévá každodenně emotivní kejdu zahuštěnou pseudonázory:

Ten mimoň by se měl vrátit na psychiatrii, kde se již dříve léčil.. S narušenou psychikou se tu vyzvracel, hybaj zpátky do Bohnic... Ty trotle, vem si znova antidepresiva a zpátky do blázince... Bože, ty jsi osel... Prostě jsi hloupej... No ty vole... To mě poser záda... Bejci viděj rudě... Výplod šílence... Blbost na kvadrát... Ta kupa hnoje je z tvojí hlavy?.. Bože, to je vůl... To je ale blb... Tohle by nikdo normální nestvořil... Nejseš náhodou Magorův syn?.. Co je to za slinty?.. Táhni si pro podporu, špíno bolševická... Máš v hlavě totální bordel, nebo jsem se já ještě dneska neprobudil... Vypadá jako blbec, uvažuje jako blbec, co je to?.. Doporučuji 3 x denně studenou sprchu a třít se froté ručníky... Vydáváte se za pravicového voliče, chcete pravicovou politiku a přitom je článek obhajobou socialistického státu!.. Reaguji na něj a zjevně i na tebe, demente!.. Mladej, blbec nebo trik Lidovýho domu... To jako lízá anál?..

Každá předchozí věta cituje vždy jedinou větu jednoho „diskutéra“ v jediném blogu iDnes s takzvaně nejvyšší karmou. A to i přesto, že se každý pisatel i diskutér musí při registraci zavázat k respektování etického kodexu. Autor diskutovaného článku ze dne 14. září, bezelstný Pavel Jirouš, se představil jako volič ODS a psal eticky slušně, dovolil si však předestřít některá úsporná opatření.

Voliči a diskutéři pravice bývají povětšinou vzdělanější, liberálnější, bohatší, profesně úspěšnější, obezřetní a hlubší. Proč se najednou lumpenproletariát staví na jejich stranu? Lůza posloužila každému, kdo rozdmýchal nenávist, ukázal nepřítele a navrhl jednoduchá řešení. Ve třicátých letech minulého století se angažovala při veřejném pálení knih a při rabování židovských obchodů. Po skončení války naopak lynčovala německé civilisty. V padesátých letech podepřela svou krvežíznivostí podpisové akce s požadavky trestů smrti pro odpůrce takzvaného lidově-demokratického režimu. V sedmdesátých letech žádala potrestání signatářů Charty 77, aniž vůbec tušila, co v ní bylo napsáno atd. atp. Lůza vždycky touží zabít. Když to nejde fakticky, tak aspoň emocemi a slovy.

Dnešní pravicová politika se představuje jako legitimnější a morálnější než levicová. V době krize si vypomáhá burcováním strachu z možného volebního úspěchu levičáků, chudnoucích a chudých. A lůza tímpádem zavětřila novou kořist a vytouženého nepřítele. Vymetání železným koštětem, kroucení politickým krkem, vyhrůžky smetením z dějinné scény, vulgaritu, neschopnost vyslechnout jiný názor, nenávist, brutalitu a další podobné metody vnáší opět na pořad dne. A přitom řve sebevědomě na straně silnějšího. Co bylo dříve starou vinou lůzy, to by se dnes mohlo stát jejími novými zásluhami. Následky vedoucí úlohy levičáctví totiž ještě nevybledly. Jenže brutalita a náklonnost lůzy diskreditují pravici ze všeho nejvíc.

Širší souvislosti jsem uvedl už v blozích: Lůza na blogu a Český blbec nejen na blogu.

Petr F. Novotný

_________________________________________________
cituji z:
http://petrf.novotny.blog.idnes.cz/c/104026/Zhrouceni-mytu-ceske-mediciny.html


Zhroucení mýtů české medicíny


Veteráni české onkologie právě organizují Týden proti rakovině spojený s finančními sbírkami a osvětou. Hotovostí samozřejmě přispěji, avšak před osvětou typu: Každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni zemře! varuji.

Jen necelá třetina Čechů ve věku nad 15 let je zdráva, zbylých 72% Čechů starších 15.let trpí některou z vážných chronických chorob. Potvrdil to Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. Tím se zhroutil nejstarší mýtus o tom, že v drtivé převaze jsou nemocní staří lidé a že až se stářím přicházejí nejtěžší nemocí.

Druhý mýtus vzešlý z hippokratovské ideje léčení padl už dávno. Z medicíny se stal prvoplánovitý byznys, v němž se daří korupci, podstandardní i nadstandardní péči, ziskům, masmediím a dokonce i podvodům. Téměř polovina německých lékařů zkresluje účty zdravotním pojišťovnám. U nás se obdobné údaje zatím nezveřejňují. Od roku 1995 stouply náklady na české zdravotnictví více než dvakrát, a i kdyby vzrostly desetkrát, beztak by peníze nestačily. Způsob léčby neurčuje totiž už lékař v zájmu konkrétního nemocného. Dirigují jej farmakoncerny, v jejichž pojetí jsou masy nemocných léčeny identicky draze, složitě a dlouho. Farmakoncerny vědí, že na individuálním vyléčení pacientů nelze vydělat, zatímco doživotní masové opečovávání chronických pacientů přináší pohádkové zisky.

Třetí mýtus o vědeckosti medicíny utrpěl už nezcelitelné trhliny. I dnešní česká zdravověda stváří sebevědomě omyly zítřka. V převaze jen potlačuje nebo vykořeňuje příznaky nemocí a okázale se nezajímá o příčiny, které je vyjevily. Také tím se nemoci chronifikují. Potlačování či odstraňování nebezpečných příznaků nemocí probíhá nejčastěji tzv. pokusem a omylem, takže například chemoterapie zabíjí nemocné ve stejném počtu jako je zabíjí rakovina. Také rakovinou prsu onemocní nejčastěji ty ženy, které absolvovaly nejvíce vyšetření na mamografu. Důsledné vyhrožování onkologů, že brzy už každý čtvrtý Čech na rakovinu zemře, je velmi nebezpečné, protože úzkost a strach vedou k tzv. nocebu, tedy k onemocnění a smrti z rezignace. Také opakované podávání antibiotik dětem v ranném věku přispělo k děsivé expanzi více jak milionu českých alergiků.

Čtvrtý mýtus o brzkém vyléčení všech závažných nemocí a o prodlužování plnohodnotného života je i s přihlédnutím k hrůzné zdravotnické statistice (www.uzis.cz) pouhým blábolem. Nemoci nelze porazit, protože jsou nástrojem fylogeneze (vývoje druhu), která si i před českou medicínou udrží navždy zničující náskok a převahu. Neustávající věrolomné slibování „zázračných“ léků a „převratných“ léčebných postupů pak ovšem demoralizuje zdravé i nemocné, takže nepřebírají spoluodpovědnost za svoje zdraví, svou nemoc a svoje vyléčení.

Pátý mýtus zvaný prevence skolil už dávno sám sebe. Když medicína neví, nechce vědět nebo nedokáže zjistit, proč velmi často dochází k nevysvětlitelnému selhávání imunity, fukčnosti a odolnosti orgánů nebo k předčasné smrti osob se vzornou životosprávou, pak jsou její výzvy k preventivním prohlídkám a zásahům, ke změně životosprávy či k dýchání čistého vzduchu spíše bezradnými a tudíž škodlivými legráckami. Za prevenci nelze ani přibližně označovat „včasné“ objevení příznaku nebezpečné nemoci. Pojem prevence označuje totiž soubor opatření zabraňujících onemocnění. A pojem preventivní vyjadřuje konkrétní způsob předcházení chorobě nebo zdravotnímu poškození. K prevenci a preventivnímu má česká medicína už hodně daleko.


Petr F. Novotný

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

cituji z:
http://zpravy.idnes.cz/lekari-musi-slouzit-i-nekolik-dni-v-kuse-pak-chybuji-a-mohou-ohrozit-pacienty-1wv-/domaci.asp?c=A100104_214143_domaci_abr

Lékaři musí sloužit i několik dní v kuse, pak chybují a mohou ohrozit pacienty

5. ledna 2010  6:04
České nemocnice mají zoufalý nedostatek odborníků, hledají je proto už i přes úřady práce. Mladí doktoři totiž odcházejí hned po škole do ciziny a ti, kteří zůstanou, musí sloužit i několik dní v kuse a pak dělají chyby. další článek
foto: Profimedia.czLékaři musí sloužit i 32 hodin v kuse, aby pokryli služby. Ilustrační foto.
 

Nejhorší chvíle přichází, když se služba lékaře v nemocnici přehoupne přes 24 hodin v jednom zátahu. Únava se stupňuje. "Najednou si pletete levou a pravou stranu, což může být úsměvné – ale jen do okamžiku, než máte operovat," říká přerovský chirurg Tomáš Kocourek.

Ve svých jedenatřiceti letech zažil takových nekonečných služeb hodně. A zná kolegy, kteří byli v práci ještě déle – jejich směna trvala přes třicet hodin.

"Odmítáme pracovat bez přestávky dvaatřicet hodin a ohrožovat bezpečnost pacientů," píše se v manifestu, který sepsala skupina Mladí lékaři.

Založil ji Kocourek, aby upozornil na zhoršující se podmínky ve zdravotnictví, kvůli kterým stále více lékařů utíká do zahraničí. Ti, kteří zůstanou v našich nemocnicích, často slouží i několik dní v kuse, aby pokryli služby.


Protest mladých
Úryvek z manifestu skupiny Mladí lékaři

Odmítám...
– Pracovat bez přestávky 32 hodin a ohrožovat bezpečnost pacientů.
– Loajalitu vynucenou formou kvalifikačních dohod.
– V rámci postgraduálního studia odvádět za 10 % pracovního úvazku 100 % výkonu.
 
"Když se stane chyba, tak se třeba zjistí, že chyboval lékař, který vůbec v nemocnici neměl být a měl čerpat volno za noční službu," uvádí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Kocourek přiznává, že i on už kvůli únavě chyboval. "Naštěstí existuje několik stupňů kontroly, takže se drobné chyby podařilo zarazit v zárodku," říká mladý chirurg.

Nevadí mu, že musí hodně pracovat. Nechce však sloužit tak dlouho, až to ohrožuje pacienty. "Nemocnice nás nenutí dělat přesčasy, ale jsou tak poddimenzované, že to nejde jinak řešit, pokud pacient nechce čekat se zlomenou rukou dvacet hodin."

MF DNES nedávno zveřejnila výsledky průzkumu mezi pěti tisíci zaměstnanci nemocnic ve dvou krajích, který se zabýval také přesčasy. A zjistil, že u nás trápí více zdravotníků než třeba ve Velké Británii.

"Míra přesčasové práce je u nás prakticky stejná jako v Británii. Přesto se v Česku cítí v silném pracovním tlaku 61 procent zdravotníků, kdežto v Británii je to o polovinu méně," řekl Tomáš Raiter, který průzkum pro vedení krajů prováděl.

Toho, že si vybral medicínu, Tomáš Kocourek nelituje. Práce ho naplňuje, nechtěl by dělat něco jiného.

"Jen je mi smutno z toho, jaké jsou tady podmínky," říká lékař. Nejde jen o přesčasy, ale třeba i o vzdělávání. Ministerstvo loni změnilo podmínky pro udělování atestací, získat je teď trvá šest, a už ne pět let.

Doktoři navíc kočují po odděleních v tříměsíčních intervalech.

"Nemohou proto sloužit pohotovostní služby, které jsou v medicíně druhou výplatou. Lidé před třicítkou s vystudovanou lékařskou fakultou tak musí vyjít s třinácti tisíci čistého," upozorňuje Kocourek.

Tyto peníze dostanou, když získají celý úvazek. Lékařka Šárka Cihelková, která nedávno odešla do Německa, měla zkrácený úvazek a spolu se stipendiem brala osm tisíc. "Kvůli tomu nemám za posledních osm měsíců vyřešené sociální a zdravotní pojištění, musím si na ně v Německu vydělat," říká lékařka.


Autoři:
Jana Syslová

MF DNES


%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
cituji z:
http://zpravy.idnes.cz/hacker-zaridil-ze-evropskou-unii-nakratko-vedl-mr-bean-pp8-/zahranicni.asp?c=A100105_122759_zahranicni_ash


Hacker zařídil, že Evropskou unii nakrátko vedl Mr. Bean


5. ledna 2010  12:28
Návštěvníky oficiálních webových stránek nynějšího španělského předsednictví EU čekalo v pondělí pořádné překvapení. Z titulní stránky na ně nějakou dobu místo premiéra Zapatera zíral Mr. Bean, tedy osobnost, od které by většina lidí asi nedala ani zašroubovat žárovku. další článek

foto: Bontonfilm Rowan Atkinson - Prázdniny pana Beana

O nové angažmá proslulé postavy, kterou ztvárňuje herec Rowan Atkinson, se postaral neznámý hacker. Jeho kousek nebyl žádnou náhodou - o podobnosti socialistického španělského premiéra José Luise Zapatera s proslulým britským komikem se v zemi vyprávějí vtipy.

Právě video s projevem premiéra Zapatera se stalo terčem hackera. Místo něj dal na webovou stránku fotografii Mr. Beana s charakteristickým oduševnělým úsměvem, doprovozenou zvukem - pozdravem "Hi there" (ahojky).

V nedávném vydání španělského listu El País byl Zapatero zobrazen jako Mr. Bean v karikatuře, která si vzala na mušku premiérovy neúspěchy v ekonomice. Ty jsou nyní horkým tématem - například nezaměstnanost nyní v zemi dosáhla 20 procent.