Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mládež a kulturní marasmus naší společnosti

14. 3. 2010

cituji z:
http://byznys.lidovky.cz/predstava-mlade-generace-o-zivote-hodne-penez-a-malo-prace-pmk-/moje-penize.asp?c=A100311_151100_moje-penize_abc


Představa mladé generace o životě: Hodně peněz a málo práce


11. března 2010  17:30
PRAHA/LONDÝN - Myslí si, že si zaslouží práci s vysokým platem, dobrým sociálním postavením a spoustou volného času. To je představa mladých lidí narozených na konci 80. let, takzvané generace Y, o jejich budoucím uplatnění. Ukázala to studie publikovaná ve vědeckém časopise Journal of Management.
Neumějí psát, neumějí číst a myslí si, že jim svět něco dluží
Rostoucí nespokojenost s absolventy dnes potvrdila i ředitelka řetězce Tesco ve Velké Británii. Mladí lidé podle ní mají problémy s postoji a myslí si, že jim svět něco dluží. "Příliš často chodí na pohovory pozdě a odmítají se slušně obléct," řekla deníku Daily Mail Lucy Neville-Rolfová. "Setkáváme se z neznalostí základní matematiky a problémy s gramotností," dodala. Podle jedné z nejvlivnějších žen v Británii je problém zejména v tamním vzdělávacím systému.
 
Generace Y si podle vědců cení volného času mnohem více než jejich starší kolegové. Chce, aby práce rychle utekla a vyžaduje více dovolené. Její členové zároveň nejsou příliš ochotní pracovat přes čas.

Na rozdíl od starší generace také vidí práci jen jako jednoduchý způsob, jak zaplatit účty, méně jako náplň nebo smysl života.

Čerství dvacátníci na druhou stranu kladou velký důraz na patřičné ohodnocení své práce - jak finanční tak mírou uznání ve společnosti.

Ostré lokty a tvrdá práce? To už je out...
Studie porovnávala hodnoty tří různých generací - Generace Y, která vyrůstala v době internetu, a tak má nejlepší technologické znalosti, Generace X narozené v 70. letech, jež vyrůstala v prostředí zrovňoprávňování žen a jejíž heslo je "pracovat a hrát tvrdě." Třetí zkoumanou skupinou byla poválečná generace, která byla zejména připravena tvrdě pracovat, aby dosáhla svých cílů.

Postoje se nejvíce změnily právě v přístupu Generace Y, a to zejména v přístupu k volnému času. "Kombinace potřeby nepracovat těžce a stále větších požadavků na plat a postavení definuje Generaci Y," říká studie.

Zároveň se ukázalo, že klesá touha najít práci, která má nějaký "smysl". Práce se stává spíše součástí životního stylu a již neexistuje žádná přidaná hodnota v tom, zda nějakým způsobem prospívá ostatním.

Výsledky výzkumu tak potvrdily podobná zjištění Association of Graduate Recruiters, podle které absolventi čekají, že jim 'vše spadne do klína'. Považují se za velice žádané na trhu práce, ale zaměstnavateli jsou označováni za "vytržené z reality, sebestředné, těkavé a nenasytné." Mnoho firem tak musí pořádat mnohem více výběrových řízení, aby našly zaměstnance s lepší pracovní etikou.

Petra Kyjonková
Lidové noviny

UKÁZKA TOHO JAK NĚKDY JE DISKUSE K ČLÁNKU
PODNĚTNĚJŠÍ NEŽLI ČLÁNEK SÁM

(Mládež je čím dál horší, protože dospělí
jsou čím dál horší. S mládeží pracuji formou vedení zájmových projektů od r.1963. Mládež je nejvíce ovliňovaná chováním dospělých. Není to tak, že jsme bývali v mládí stejní. Měli jsme určitě více morálních vzorů v rodině, ve škole, ve svém okolí. Byli jsme ukázněnější a pracovitější. Už delší čas, a zejména posledních 20 let, pomalu mizí vzory pro mládež mezi dospělými. Vůbec nejhorším možným vzorem je chování politiků. Lži, podvody, prospěchářství, vulgární projevy, naprostá absence slušnosti, jsou jevy, které nejsou následováníhodné. Trvalá ignorance státu při řešení problémů mládeže, které se nakupily v neskutečném rozsahu, nese svoje plody. Trvale rostoucí kriminalita, drogy, alkohol, krádeže, sprejerství, zapojování do extremismu a další patologické projevy mládeže jsou na denním pořádku. A žádná vláda po revoluci nekoná. Jako by zde mladí lidé nebyli. Jsou zcela mimo zorný úhel dospělé společnosti, která řeší všechno možné, jen ne problémy budoucí kategorie dospělých občanů. Že jde o časovanou bombu  je nabíledni. A nerýsuje se žádná náprava. Stačí se podívat na předvolební blafy politikcých spolků. Ani jediný se nechystá cokoliv v této oblasti změnit. Oni řeší především svoje osobní problémy a své zajištění, mládež ať si trhne nohou. A může si vybrat, kterou.)

POLITICKÉ SPOLKY - TEN PÁN TO VYSTIHL:
http://www.modranemoc.cz/?p=164

http://www.modranemoc.cz/?page_id=98