Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oči pro pláč - televize - Léčba světlem - nedělejte si dluhy (pokud, tedy jen v jedné bance), je tu i PORADNA

26. 1. 2010

cituji z:
http://www.femina.cz/zdravi/boli-vas-oci-u-pocitace-/7487


Bolí vás oči u počítače?


22. 04. 2009 - Zdraví  Autor: Renata Petříčková

 

Velmi často jsme nuceni trávit u počítačového monitoru hodně času. A ačkoliv může náš pracovní zápal být příjemný, někdy můžou začít protestovat oči. Bolí, svědí a pálí a máme pocit, že nám oči dočista vyschly nebo v nich máme miniaturní písek.

 

 

Zkuste slzy…


Ano, pokud se soustředíme, pak méně mrkáme a oči nemají dostatek vláhy ze slz. Problém velmi zhoršuje klimatizace, průvan, suchý vzduch nebo špatné osvětlení. A to jak příliš silné, tak příliš slabé. Oboje namáhá oči a přispívá k bolestem za okem a celkovému pocitu únavy. Pomoci si můžeme pravidelným mrkáním, to si ale musíme neustále připomínat. Často hýbejte očima po celé obrazovce a čas od času přeostřete na vzdálenost delší než 5 metrů – třeba z okna.

Pro zvlhčovací kapky raději do lékárny – máte-li čočky!

Při pocitu suchých očí můžete použít i speciální zvlhčovací kapky. Pokud však nosíte kontaktní čočky, přesvědčte se, že jim neublíží. Raději si pro ně zajděte do lékárny, tam mají široký sortiment. A uživatelé kontaktních čoček by měli raději zajít přímo do optiky, mám zkušenost, že v lékárně si ne vždy ví rady s tím, jestli je mohou i „čočkaři“.


Monitor

Zdá se, že LCD monitory jsou k očím o poznání šetrnější než klasické obrazovky. Máte-li možnost, vyberte si LCD monitor. Ačkoliv lékaři jen velmi neradi připouštějí, že krátkozrakost se zhoršuje díky blikajícím monitorům, zkušenosti jsou jiné a tak tu jsou dva nesmiřitelné tábory.
Velké procento těch, kteří pracují většinu dne s počítačem mají dříve či později problémy s viděním na dálku. Otázkou však je, jestli by tomu bylo i v případě, že by s počítačem nepracovali…

Barva písmen a na pozadí

Svoje hraje i barva na pozadí a barva písma. Pokud trávíte den čtením mnoha a mnoha textů, zkuste si pohrát s barvami. Nejšetrnější jsou modrá či černá písmena na bílém podkladu, bílá písmena na modrém podkladu a překvapivě i černá písmena na žlutém podkladu. Ale tu svoji kombinaci si časem musí najít každý.

Koulejte očima a smějte se

Kromě již výše uvedeného přeostřování je dobré rychle ulevit očím jednoduchým cvikem:

 

- zavřete oči a pomalu pohybujte očima ze strany do strany, nahoru a dolů, případně opisujte kruhy.


- máte-li čemu, smějte se podle libosti. Smích uvolňuje oči, zvlhčuje je slzami a vylepšuje náladu… a smějte se tak, až vás bude bolet bránice…

%%%%%%%%%%%%%%%


citujiz:
http://www.vitalia.cz/clanky/musi-koukani-na-televizi-bolet/

(zkráceno, zvětšeno)

 

Musí koukání na televizi bolet?


21. 4. 0:00 Michaela Vydrová

Jak by vás bavilo koukat půl dne do lampy? Asi dlouho ne, a přesto to většina z nás nepřímo dělá. A potom se po několika hodinách dívání na televizi nebo do monitoru hrozně divíme, co se to děje: očima projede ostrá bolest. Stačí přitom málo, abychom o tento nepříjemný rituál přišli. .


„Nekoukej na tu televizi tak zblízka, zkazíš si oči,“ slýchávala jsem často jako malá. Co to ale vlastně znamená, že si je zkazíme? Že budeme mít za chvíli brýle jako lupy? Pokud žijete v hrůze při každém bodnutí v oku, že se tato předpověď naplní, můžete se uklidnit. Vůbec to není tak dramatické. Aby vás nebolely oči, stačí se zbavit pár zlozvyků a řídit se základními pravidly. Ostatně, potvrzují to také odborníci: „Počítač ani televize nemohou oči trvale poškodit ani nijak ovlivnit vývoj dioptrické vady. Mohou ale způsobit okamžitý pocit špatného vidění, slzení, otok očí a bolesti hlavy. A to zejména u počítače. U televize k tomu dochází málokdy, protože ji sledujeme z větší vzdálenosti, zejména moderní ploché a velké televize,“ vysvětluje mi oční lékař a ředitel brněnské Oční kliniky NeoVize Josef Hycl.

Moderní počítačové monitory jsou bezpečnější. Záření, které produkují, není tak nebezpečné jako v minulosti. Televizní obrazovky typu LCD nebo plazma jsou také relativně bezproblémové. Odpadá mihotání obrazu a obecně kvalita jeho rozlišení se neustále zlepšuje. Přesto si všichni stěžujeme na unavené oči a bolavá záda.

Proč oči bolí
Možná vás to pobaví a nebudete tomu chtít věřit. Jako já. Potíže s očima může způsobit naše velká soustředěnost na práci nebo na program v televizi. Zkrátka, zapomeneme mrkat. Tím, že bedlivě  sledujeme jemné detaily na obrazovce, tak potlačujeme mrkací reflex. Mrknout bychom měli cca každých 3 až 8 vteřin. Pokud je doba delší, dochází k porušení slzného filmu na povrchu rohovky a tím k dráždění jemných nervových zakončení v oku. To pak vyvolává pálení, slzení a únavu očí. Naše rada je jednoduchá: Mrkejte.

Pokud jste poctivě mrkali a pálení a bolest nepřešla, neměli byste dlouho otálet a jít k očnímu lékaři. Může totiž jít o dioptrickou vadu, kterou oko ještě koriguje, ale už s obtížemi. Pokud máte drobnou dioptrickou vadu, například jen čtvrt nebo půl dioptrie, která vám v běžném životě nevadí, ale při neustálém sledování jemných detailů může vyvolávat pocit špatného vidění, únavy, slzení. Rada: Nechte si vyšetřit oči a pokud máte vadu, používejte na počítač i slabé brýle. Na poslední příčinu neradi myslíme, ale je to věk. Okolo čtyřicítky začíná člověk potřebovat brýle na čtení. Aby oko nemuselo neustále přeostřovat na různé vzdálenosti, mějte klávesnici a monitor ve stejné vzdálenosti.  A jakou pomoc zvolit při bolavých očích? „Neřešte unavené oči Visinem a podobnými preparáty. To je jen potlačování příznaků bez řešení příčiny. Upravte si pracoviště, mrkejte a pokud to nepomáhá, nechte si zkontrolovat oči očním lékařem,“ radí Josef Hycl.

Jak daleko od televize?
Jak sedět daleko od televizní obrazovky si stanovují sami výrobci televizorů. Většinou ale uvádějí tří až čtyř násobek úhlopříčky. Takže u úhlopříčky, která má 107 cm byste měli sedět až 3,5 metru daleko. Pokud nemáte tak velký byt nebo vás takový vzdálenost od televize děsí, máte možnost koupit si televizi s vysokým rozlišením. Pak si můžete bez obav sednout k obrazovce na krátkou vzdálenost. Vysvětluje to Oldřich Valeš z prodejny Datart: „Záleží na příjmu. Když máte digitální příjem PAL s rozlišením například 570 bodů, musíte používat pravidlo násobení úhlopříčky. Pokud si koupíte obrazovku s vysokým rozlišením, kolem 1080 bodů, pak se můžete na televizi dívat třeba z metru,“ říká mi Oldřich Valeš a zároveň prakticky předvádí. A skutečně, při sledování televize s vysokým rozlišením je příjemné dívání z blízka i z dálky. Tento obraz doslova hladí oči, je ostrý, barvy jsou krásné z jakékoli vzdálenosti a úhlu. Zato na obrazovku s nízkým rozlišením se rozhodně zblízka koukat nedá, protože obraz není čistý, vidím tam kostičky, pokud couvám, obraz je čím dál lepší. Vlastně jen ošálíme oči. Televizní obrazovky se vyrábějí v celkem  pěti rozlišeních a čím máte vyšší rozlišení, tím je obraz lepší.

 

Rozsvíceno nebo zhasnuto?
Máme spočítané metry od televize, a teď praktická instruktáž: správně byste měli sedět přímo naproti obrazovce, její střed mít v úrovni očí, popřípadě mírně pod (maximálně ale pod úhlem 9 stupňů). Jinak byste museli hlavu buď zaklánět nebo sklánět. U nových přijímačů si pohled na televizi můžete upravit nastavitelným držákem, který se dá buď sklopit nebo otočit.

Rozsvíceno nebo zhasnuto? Věčné téma v mnoha rodinách. „Je lepší, když je rozsvíceno. Zejména při práci s počítačem. Střídání pohledu na neosvětlenou klávesnici a na monitor je pro oko únavné. U televize se někdy doporučuje umístit světla za obrazovku. U počítače stačí běžné osvětlení místnosti,“ radí mi oční lékař Josef Hycl.

Pracovní stůl, na kterém je počítač postavený, by neměl být umístěn proti oknu. Velká světlá plocha působí rušivým dojmem a odvádí pozornost od monitoru. Neseďte ani zády k oknu, dopadající světlo a odlesky činí monitor téměř nečitelným.

K čemu jsou dobré televizní reklamy?
„Abyste vstali od televize po půl hodině a rozhýbali na chvíli tělo, šli se napít, pověsit prádlo, odnést odpadky,“ říká mi fyzioterapeutka Dana Řezníčková. „A když se opět vracíte před televizní obrazovku, podložte si nohy, v žádném případě je nepřekřižujte. Nohy se pak nedostatečně prokrvují a také způsobují křečové žíly,“ dodává. Ortoped Tomáš Trč ještě přidává: „Záda si opřete, podložte polštářem bederní lordosu a také krční lordosu. Nezapomeňte ale měnit polohy, sedněte si na gymnastický míč, protahujte se na zemi.“

 

Relaxační cvičení na oči
1. Deset vteřin mrkejte, jak nejrychleji dokážete.
2. Koukejte kolem sebe a střídejte bližší předměty se vzdálenějšími. Moc si je neuvědomujte, pokuste se je sledovat v rychlém tempu.
3. Třete ruce o sebe a vytvořenou energií rukou podarujte oči. Přikryjte na chvíli dlaněmi oči, uvědomujte si energii, která prostupuje vašima očima a uzdravuje je.
4. Zajděte si do přírody a čerpejte sílu z barev. Právě teď na jaře bude vaše oči uzdravovat zelená a žlutá barva.

Michaela Vydrová

Jsem vystudovaná herečka a moderátorka. Prošla jsem několika rádii (Radiožurnál, Country rádio, Rádio Impuls, Kiss rádio), kde jsem pracovala na pozicích zprávařky, redaktorky a moderátorky.


00000000000000000

cituji z:
http://psychologie.doktorka.cz/ucinky-svetla-psychologii-chovani/


Účinky světla na psychologii a chování lidí

21.12.2005 00:00
Psychologie

Kontrolované vědecké pokusy ukázaly, že světlo se může použít na léčbu některých chorob, a také může být využité v problematice práce na směny a

Léčebný účinek světla
U pacienta, který prožíval depresi každý rok během podzimních a zimních měsíců, se pozorovalo zlepšení po denní léčbě jasným světlem. Tento poznatek umožnil definování syndromu SAD (Seasonal Affective Disorder) a podnítil rozsáhlé testování účinnosti léčby světlem. Jednotlivci, kteří trpěli na SAD, prožívali emocionální depresi, dramatický pokles fyzické energie, zvýšenou chuť k jídlu, potřebu spánku a touhu upustit od společenských kontaktů během podzimních a zimních měsíců. Denní léčbou světlem se dosáhlo zlepšení u 60 až 80% pacientů s diagnózou SAD. Světlo reguluje neuroendokrinní funkce a cirkadiánní rytmus u zdravých lidí a při léčbě je mu potřebné exponovat oči, ne kůži. Kontrolovaný výzkum prověřoval specifické světelné parametry a expoziční techniku pro léčbu zimních depresí světlem. Pro léčbu SAD je možné použít rozmanité přenosné a polopřenosné osvětlovací zařízení.

Léčba světlem při "jet lag" a při práci na směny
Novější studie naznačují, že správně načasovaná expozice jasnému světlu a též vhodná zábrana ozáření mohou předejít nebo zmírnit „jet lag“. Tyto uvodní poznatky naznačují, že světlo se dá použít jako nástroj na rychlý posun biologických hodi cestovatelů a tím předejít problémům, které jsou spojené s dálkovými lety. Vědci se shodují v tom, že v současnosti chybějí podklady pro doporučení, jak nejvhodněji použít světlo na tyto moderní neduhy.

Pracující na směny, podobně jako mezikontinentální cestovatelé, také náhle mění svůj čas spánku a bdění. Odhaduje se, že přibližně 20% pracujicích v industrializovaných zemích pracuje na směny.

Co se týká zdraví samotného, pozorovalo se, že u pracovníků na směny je vyšší riziko kardiovaskulárních chorob a gastrointestinálních problémů. Výzkumníci se domnívají, že samotné chronobiologické přizpůsobování se permanentním nočním směnám nebo práci na směny může přispívat k některým již uvedeným onemocněním.

Závěry
Stále víc je světlo zapojované do léčení specifických klinických onemocnění a taktéž zlepšuje adaptaci člověka při práci na směny a při dálkových letech. Tyto poslední výsledky výzkumu mohou poskytnout základ budoucí strategii osvětlování budov.

Zdroj: Čas. Světlo č.4/1999, str.29-32
Autoři: Brainard, G.C., Bernecker, C.A.
Referát byl přednesen na 23.konferenci CIE, New Delhi, 1995
Překlad: MUDr.Olga Doktorová, Ing.Peter Rybár

Lampy a žárovky poskytující denní světlo naleznete zde
http://www.001shop.cz/Zdrave-osvetleni

žárovky poskytující denní světlo:
http://www.001shop.cz/Zdrave-osvetleni?SortProperty=Relevance&SortOrder=Desc&Page=1&FilterStatClicked=&manufacturer=0&SortFilter=priceasc&price=0&price_value=&PageSize=12


EYEPORT - Systém procvičování zraku:
http://www.001shop.cz/EYEPORT-System

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
Češi si hlídají míru svého zadlužení

 POSLAT E-MAILEM
 VYTISKNOUT
 NEJOBLÍBENĚJŠÍ

 

Téměř 10 tisíc lidí již navštívilo webové stránky www.rozumnezadluzeni.cz, aby si s pomocí Koeficientu rozumného zadlužení spočítali míru zadlužení své domácnosti. Počet návratů na stránku se pohybuje okolo 30 %, průměrná doba setrvání na webu je 3 minuty. Projekt se tak od svého listopadového spuštění setkává s velkým úspěchem.

Více než trojnásobný nárůst návštěv zaznamenaly stránky www.rozumnezadluzeni.cz v průběhu prosince, tedy v době kumulujících předvánočních nákupů. „Svědčí to o stále zodpovědnějším přístupu lidí k financím a rostoucí potřebě předcházet situacím případné platební neschopnosti,“ říká Vlasta Dolanská, výkonná ředitelka Poštovní spořitelny.

Koeficient rozumného zadlužení vyvinula Poštovní spořitelna jako nástroj, který může lidem pomoci vyvarovat se přílišného zadlužení. S jeho pomocí lze snadno zhodnotit momentální finanční situaci domácnosti a případné nebezpečí finančních problémů. „Koeficient rovněž nabízí poradenství, jak si upravit individuální finanční plán a jak docílit dostatečné rezervy na neočekávané výdaje,“ vysvětluje Vlasta Dolanská.

Osobní poradenství pro všechny, kteří se dostali do závažných finančních problémů, nabízí Poštovní spořitelna ve spolupráci s Asociací občanských poraden (www.obcanskeporadny.cz) a Poradnou při finanční tísni (www.financnitisen.cz).


%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%